elektro a technika · Zvuková puška

   Zvuková puška je zařízení podobající se normální zbrani (pažba, spoušť), ale místo munice používá zvukové vlny - nepříjemný rozmítaný pilový signál, spektrum skřípající křídy nebo je možné zastrčením jack kabelu z MP3 přehrávače spustit "Party Mode :-D" a přehrávat muziku nebo samply odporných zvuků.

   Prozatím mám hotový měnič, zesilovač a zdroj pilového signálu. Celé je to provizorně sestavené pro testování, protože dřevěná pažba ze vzduchovky mi ještě nepřišla. Předběžné testování při rozmítaném signálu cca 18KHz má tyto výsledky:

Ještě to musim otestovat na věčněřvoucích korelách, komárech, holubech, pouličním a sousedovic psovi, co v noci vyje a nějakém dalším dobrovolníkovi.

   Konstrukce: TDA2009A v můstku, měnič s MC34063 a IRFP450 z 12V na 28V 1A, generátor s dvěma 555, kdy jedna 10hz pilou od kondíku hejbá přes pin 5 s druhou, cca 4KHz až 40KHz, podle poťáku. Za tim je TW35G piezo, s kapacitou 88nF, takže při plném vybuzení a 15KHz je tam nějakých 5,5W, při vyšších frekvencích výkon stoupá, protože piezo se chová jako kapacitní reaktance. Schémata jsou dole v obrázcích.

   Pokud někdy někdo budete něco dělat s TDA2009A a bude potřeba ho hnát na MAX, tak do 28V OK, do 30V už bych se bál, ale můj přežil, a nad 33V už zaručeně chcípne celkovým zkratem (průraz gate vnitřních MOSFET konců), jak jsem mohl zjistit, když jsem prstem posunul zpětnou vazbu měniče, ten najel na 40V a BUM. Ještě štěstí, že je za hubičku v GESu.

  Do budoucna to chci obestavět kolem té pažby (snad přijde - platba předem, aukro - vim, jsem blbej), aby to nějak vypadalo a vestavět zdroje dalších nepříjemných signálů a případně i echo-rušič. Dále bych zabudoval neakustické systémy - laserový zaměřovač (jen pro efekt), blikač/světlo (mám LED 3W, ale budu kupovat 100W z dx), čerpadlo, nádržku a trysku na různé odporné kapaliny, monočlánkomet a možná elektroniku z paralyzéru (taky jen pro zvukový práskavý efekt). Výsledkem bude univerzální odháněcí/umlčovací zařízení, a při připojení MP3 i forma moderního umění - puška na muziku...

 

sonická zvuková ultrazvuková puška zbraň odpuzovač plašič odháněč sonic sound ultrasonic ultrasound rifle gun weapon mosquito animal teenage deterrer